Cannabis w leczeniu choroby Crohna

Cannabis w życiu człowieka

Człowiek od tysięcy lat korzysta z niezwykłych właściwości cannabis, czyli konopi indyjskich. Rośliny te są wyjątkowo bogate pod względem chemicznym. Ze względu na to, w medycynie ludowej wykorzystywano je jako środek łagodzący dolegliwości żołądkowe, choroby skórne, problemy z apetytem i zasypianiem. Od tysiącleci cannabis wykorzystuje się w celu poprawy nastroju, samopoczucia i stanu psychofizycznego. Konopie indyjskie pochodzą z Azji. Ze względu na olbrzymią popularność marihuany, która wytwarzana jest z tych roślin, hoduje się je w wielu miejscach na świecie. Hodowle konopi można spotkać m.in. w Meksyku, w Indiach, w czterech stanach USA, w Libanie, w Holandii i w Hiszpanii. W Polsce nie uprawia się tych roślin, ponieważ należy ona do państw, które nie zalegalizowały marihuany rekreacyjnej. Marihuana rekreacyjna jest miękkim narkotykiem, przy pomocy którego człowiek osiąga stan nazywany hajem. W stanie tym nastrój jest bardzo wesoły, beztroski i błogi. Człowiek jest zrelaksowany, rozluźniony, skory do zabawy, łatwo nawiązujący kontakty towarzyskie, kreatywny i twórczy. Zawarty w konopiach psychoaktywny związek chemiczny THC wywołuje uzależnienie psychiczne. Szczególnie groźne jest to dla młodych użytkowników marihuany.

Charakterystyka choroby Crohna

Choroba Crohna należy do nieswoistych zapaleń jelit. Jest przewlekła, uciążliwa i trudno się leczy. Na schorzenie zapadają głównie osoby w wieku od 15 do 25 lat. Rozpoznanie i leczenie choroby jest bardzo ważne, ponieważ może się ona rozwinąć w niedrożność jelit. Schorzenie przebiega przewlekle i z bardzo przykrymi objawami. Pacjentów nękają nudności i wymioty, biegunki, wzdęcia i bóle brzucha. Oprócz tego pojawia się gorączka, bóle głowy, osłabienie, zmęczenie i objawy skórne. Chorobę Crohna trudno się leczy, ponieważ nieznana jest jej etiologia.

Cannabis w leczeniu choroby Crohna

Od lat trwają poszukiwania skutecznego leku na chorobę Crohna. Izraelscy lekarze przeprowadzili eksperyment kliniczny na 21 osobach chorujących na to schorzenie. Przez dwa miesiące połowie pacjentów dawano do palenia placebo wyglądające jak marihuana, a drugiej połowie prawdziwe skręty. Miały one wysoką zawartość THC i niską zawartość CBD. Po dwóch miesiącach u połowy osób palących marihuanę stwierdzono wycofanie się objawów. U drugiej połowy objawy uległy osłabieniu. U osób przyjmujących placebo nie stwierdzono żadnych zmian. Opisany tu eksperyment jest pierwszą udokumentowaną próbą wykorzystania cannabis w leczeniu choroby Crohna. Na podstawie wyników tej próby nie można stwierdzić, że cannabis leczą tę chorobę. Próba jest zbyt mała, by eksperyment mógł mieć rangę badania naukowego.

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu maj 11, 2022