Kopiowanie treści zabronione

Czy marihuana jest lekiem na stwardnienie rozsiane?

Marihuana jako lek

Od kilku lat bardzo dużo i często mówi się o marihuanie jako leku. Niektórych to dziwi, bo znają ją przede wszystkim jako miękki narkotyk. Co bardziej wtajemniczeni w zagadnienie wiedzą, że marihuana funkcjonuje w dwóch postaciach i rolach. Pierwsza, to jej rekreacyjna postać, po którą ludzie sięgają w celu doświadczenia odmiennego stanu świadomości i wrażeń zmysłowych zwanego hajem. Stan ten wywołuje obecny w konopiach czynnik psychoaktywny o nazwie tetrahydrokannabinol THC. Związek ten wnika do mózgu razem z krwią i dzieje się to już w trakcie zaciągania się skrętem. Drugą postacią marihuany jest marihuana medyczna. Tę również pozyskuje się z konopi, ale z odmian, które prawie nie zawierają działającego psychoaktywnie THC, w zamian za to, mają wysoką zawartość CBD. CBD, to kannabidiol, który ma właściwości pozwalające na łagodzenie różnych objawów ciężkich, przewlekłych i nieuleczalnych schorzeń. CBD działa przeciwbólowo, łagodzi spastykę mięśni, działa przeciwzapalnie i przeciwwymiotnie. Ponadto łagodzi stres, niepokój, problemy z apetytem i z zasypianiem.

Stwardnienie rozsiane, charakterystyka

Stwardnienie rozsiane, w skrócie SM, należy do przewlekłych i postępujących chorób układu nerwowego o charakterze degeneracyjnym. Choroba stopniowo dokonuje spustoszeń w organizmie, a przyczyną tego jest nieprawidłowa praca układu immunologicznego. Efekt jest taki, że układ ten działa autodestrukcyjnie. Choroba przebiega bardzo różnie, u jednych łagodniej i wolniej, u innych – ostrzej i szybciej. Pacjenci z SM stopniowo tracą sprawność i możliwość samodzielnego funkcjonowania. Mogą mieć poważne problemy z widzeniem poruszaniem się, mową i sferą emocjonalną. Stwardnienie rozsiane trudno poddaje się jakiemukolwiek leczeniu. Właśnie dlatego, zdesperowani chorzy i towarzyszący im lekarze sięgają po alternatywne formy leczenia.

Czy marihuana jest lekiem na stwardnienie rozsiane?

Lekiem na razie nie jest, ale trudno zaprzeczyć, że wielu chorych wypróbowuje ją na sobie i często z dobrym skutkiem. Specjaliści uważają, że skutek w postaci łagodzenia bólu i napięcia mięśni można przypisać działaniu obecnemu w konopiach kannabidiolowi – CBD. Chorzy na SM korzystają z produktów konopnych takich jak pasty, kapsułki i oleje przyjmowane doustnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *