Jak marihuana wpływa na pamięć?

Zastanawialiście się kiedyś, jakie skutki może mieć zażywanie używek, w tym marihuany? Otóż jak informuje pismo „Hippocampus”, marihuana może upośledzać pamięć. Zarówno krótkotrwałą, jak i długotrwałą. Wiązać się to może między innymi z problemem z zapamiętywaniem, ale nie tylko. Sprawdźmy zatem, jak stosowanie marihuany działa na nasz organizm i jakie mogą być tego konsekwencje. Zaczynamy!

Używki

Marihuana zaliczana jest do narkotyków miękkich, choć od dawna jej zwolennicy walczą o legalizację. Konopie wykazują zarówno działanie rekreacyjne, jak i medyczne. Głównym składnikiem marihuany jest THC, które działa na neuroprzekaźniki w ludzkim organizmie. Receptory kannabinoidowe są powiązane z naszym mózgiem i jego obszarami odpowiedzialnymi za funkcje fizjologiczne, psychomotoryczne oraz kognitywne. Mówiąc prościej, THC wpływa na naszą pamięć i koncentrację, postrzeganie i percepcję, a także funkcję regulacji temperatury ciała i możliwość uczenia się. Podczas przyjmowania doustnego następuje dużo wolniejsze wchłanianie, niż w przypadku palenia, kiedy to maksymalne stężenie THC w osoczu następuje nawet przed końcem palenia.

Pamięć

Naukowcy z Northwestern University w Chicago przeprowadzili badania grupy osób posiadających podobne schorzenia oraz stosujących marihuanę. Zaprosili do udziału 10 osób regularnie palących w przeszłości, 44 osoby niepalące wcale, 15 osób ze schizofrenią, ale palących jako nastolatkowie, oraz 28 osób z tą chorobą, ale niepalących za młodu. Wszyscy uczestnicy używali jedynie marihuany w wieku około 17 lat przez mniej więcej okres trzech lat i od momentu badania nie palili jej od dwóch. Za sprawą rezonansu magnetycznego naukowcy stworzyli mapę hipokampu badanych pacjentów, który odpowiada za pamięć krótkotrwałą, a następnie porównali wyniki każdej z grup. Okazało się, że budowa hipokampa u osób zdrowych i chorych na schizofrenię, które paliły w młodości, znacząco się różni od budowy grupy kontrolnej. Wnioski pokazały, że różnice te były coraz bardziej znaczące, im dłużej dana osoba paliła kiedyś marihuanę. Nie ma jednak pewności, że to właśnie marihuana była powodem zmian budowy części mózgu, a nie na przykład gorsze zdolności pamięciowe, czy predyspozycje do używek. Dalsze badania trwają.

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu maj 11, 2022