Kopiowanie treści zabronione

Czy marihuana pomaga walczyć z anoreksją?

Anoreksja opis

Anoreksja jest najpoważniejszym zaburzeniem odżywiania. Aż u 12% chorych zaburzenie to prowadzi do śmierci. Śmierć jest spowodowana całkowitym wyniszczeniem i wycieńczeniem organizmu. Istota choroby polega na tym, że osoba chora świadomie rezygnuje z przyjmowania pokarmów. Wszystko zaczyna się niewinnie, to znaczy od dbania o sylwetkę, chęci zrzucenia nadwyżki kilogramów, wybierania pokarmów bez tłuszczu i cukru i oczywiście przesadnego liczenia kalorii. Trudno zorientować się, kiedy zwykłe dbanie o zdrowie przeradza się w zaburzenie. Anoreksja dotyczy głównie młodych kobiet, ale coraz częściej chorują na nią także młodzi chłopcy. Anorektycy doskonale potrafią ukrywać chorobę. Udają, że jedzą, a wychudzone ciało przykrywają szerokimi ubraniami. Z czasem zaczynają unikać towarzystwa, bo spotkania z ludźmi najczęściej łączą się z jedzeniem. Poczęstowani, sprytnie chowają pokarmy do kieszeni lub wyrzucają. Przyczyn anoreksji upatruje się w trudnych przeżyciach z dzieciństwa, tendencjach wrodzonych, cechach osobowości i wzorcach kulturowych. Leczenie anoreksji jest długie i trudne. Osoba chora ma zaburzony obraz siebie i bardzo trudno to zmienić.

Marihuana dla chorych

Marihuana dzieli się na rekreacyjną i medyczną. Ta pierwsza, to używka, z której korzystają miliony ludzi na świecie, podobnie jak z alkoholu czy papierosów. Palenie skrętów daje efekt w postaci czasowej zmiany nastroju, odczucia intensywnej przyjemności, zastrzyku energii i siły, a także intensywnych doznań zmysłowych. Za takie działanie popularnej trawki odpowiada zawarty w niej psychoaktywny THC. Medyczna marihuana, to produkty prawie nie zawierające tego składnika za to bogate w kannabinoidy łagodzące objawy wielu przewlekłych i nieuleczalnych chorób. Marihuanę medyczną zalegalizowało już wiele państw. W październiku 2017 roku została ona zalegalizowana również w Polsce. Nie ma już problemu z przywożeniem oleju konopnego i innych preparatów z zagranicy.

Czy marihuana pomaga walczyć z anoreksją?

Pewien eksperyment przeprowadzony w Belgii wskazuje na to, że kannabinoidy zawarte w konopiach ułatwiają leczenie anoreksji. Z powodu małej grupy pacjentów, na których go przeprowadzono, eksperyment nie ma wartości i wagi badania naukowego. Przypuszcza się, że w zwalczaniu anoreksji może być pomocne zjawisko gastrofazy wywoływane przez konopie, polegające na dotkliwym uczuciu głodu po wypaleniu skręta. Czy tak jest naprawdę, trudno powiedzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *